close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه

تصویر ثابت

Code Center مطالب کمک آموزشی
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
کلیپ زیبای بهشت و جهنم ( ایجاد انگیزه درس پیام آسمانی )
دسته بندی : مطالب کمک آموزشی,
  • بازدید : (1517)

 


ترجمه و تفسیر و شان نزول آیات درس پیام هشتم
  • بازدید : (400)

 

 


دانلود پاور پوینت درس اول پیام آسمانی پایه هشتم
دسته بندی : مطالب کمک آموزشی,
  • بازدید : (2513)

 

 


مطالب تکمیلی درس پنجم پیام های آسمان پایه ی هفتم
دسته بندی : مطالب کمک آموزشی,
  • بازدید : (841)

1- امروزه به دليل حاكم شدن تفكر غرب بر جامعه، عده­اي گمان مي­كنند كه براي سعادتمند شدن و براي رسيدن به خوشبختي نيازي به دين نيست. اين عده، غرب و جوامع غربي را مثال مي­زنند كه بدون عمل به دين رفاه و آسايش را براي جامعه­ي خود به ارمغان آورده­اند.

اين درس با ايحاد ترديد در اين ايده، بخش كوچكي از حقايق پنهان جوامع غربي را نشان مي­دهد و پرده از اين ظاهر فريبنده برمي­دارد.

درست است كه غرب در تامين ابزار و وسايل صنعتي، شهر سازي، ماشين سازي و  ......   پيشرفت چشمگيري داشته است اما آيا توانسته است جامعه­اي سالم، امن و آسايش روحي – رواني را براي مردم خود فراهم كند.

اين درس با هدف زدودن چهره­ي پنهان غرب، سعي نموده تا اين توهّم را كه انسان بدون دين مي­تواند به آرامش برسد، برهم زند و نشان دهد كه هر جامعه­اي آن­گاه روي آرامش را خواهد ديد كه به اين روي آورد. البته اين مطلب نيز جاي گفتن دارد كه غرب نيز اگر در عرصه­اي پيشرفت كرده در اثر عمل به همان دستوراتي است كه دين بارها به آن تاكيد كرده است؛ نظم، تلاش، كار و ... نمونه­اي از اين دستورات است.

2- ممكن است اين سوال براي مخاطبان پيش آيد كه اگر دين مي­تواند اين همه آثار مثبت و سازنده داشته باشد، پس چرا كشورهاي مسلمان با اين همه مشكل دست و پنجه نرم مي­كنند.

در جواب بايد گفت كه دليل اصلي اين است كه ما در زبان ادعاي دين داريم اما در عمل اينگونه نيستيم.

آنچه باعث اصلاح وضعيت انسان مي­شود ‹‹عمل به دين›› است و نه تظاهر به دين داري.

اين دقيقا مانند عمل كردن به نسخه يك پزشك است. اگر شخص بيمار به متخصص ترين پزشكان نيز مراجعه كند اما داروها و سفارش­هاي پزشك را به كار نبندد، هيچ سودي از آن پزشك نمي­برد. ما نيز همانند همان بيماريم كه تنها قرآن را در دست گرفته­ايم اما به آن عمل نمي­كنيم.

در طول تاريخ هرگاه به دين عمل شده شاهد پيشرفت مسلمانان بوده­ايم. آثار دوران شكوفايي تمدن اسلامي كه تا چند قرن گذشته باقي بود، نشان دهنده­ي گوشه­اي از آثار عمل به دين است.


برچسب ها : ,
مطالب تکمیلی درس چهارم پیام های آسمان پایه ی هفتم
دسته بندی : مطالب کمک آموزشی,
  • بازدید : (516)

1- درس قبل ذهن دانش­آموزان را با اين مساله كه بايد براي سراي ديگر توشه آماده كنند، به خوبي آماده كرد. آنها دانستند كه اگر از حالا به فكر جمع نمودن ره توشه براي سفر آخرت نباشند، يقينا در آن سرا دست خالي خواهند ماند و از اين رو به دنبال يافتن اين پرسش هستند كه براي داشتن سفري آسوده چه بايد بكنند؟

اين درس به دنبال پاسخ به بخشي از اين پرسش است و برخي اعمالي را كه در هنگام مرگ و پس از آن در آسايش و سختي طي نمودن اين مسير موثر است معرفي مي­كند.

2- مواردي كه در اين درس به عنوان اعمال موثر در زندگي پس از مرگ بيان شده­اند، همگي براساس نياز مخاطب گزينش شده­اند.

چرا كه نوجوان امروز ما معمولا رفتار مناسبي با پدر و مادر خويش ندارد و آن گونه كه شايسته­ي آنهاست رفتار نمي­كند. بد خلقي و بد اخلاقي نيز يكي ديگر از ويژگي­هاي اين سن نوجوان است. زيرا با ورود وي به سن بلوغ و تغييرات روحي و شخصيتي دجار بحران­ها و تعارضاتي مي­شود كه به شدت بر اخلاق و منش او تاثير مي­گذارد و همين امر موجب بروز برخي خشونت­ها و بد خلقي­ها از سوي او مي­شود.

بحث كمك به ديگران كه تحت عنوان صدقه ياد شده است نيز، يكي از موارد ضروري است كه بايد در اين سن به مخاطب آموزش داده شود. زيرا اگر نوجوان در اين سن، با فرهنگ توجه به محرومان و نيازمندان آشنا نشود و خود را از حالا به اين مساله عادت ندهد، در سنين بالاتر نيز توجهي به اين مساله نخواهد داشت.

3- همكاران محترم توجه داشته باشند كه عملي كه در اين درس به عنوان اعمال موثر در زندگي اخروي ياد شده­اند،؛ گرچه در آخرت به صورت كامل ظهور پيدا مي­كنند و اثرات و بركات فراوان خود را نشان مي­دهند اما در همين زندگي دنيا نيز اثر و بركات فراواني دارند.

مثلا نيكي به پدر و مادر در همين دنيا نيز موجب نزول خير و بركت از سوي خدا مي­شود. در روايت امام صادق (ع) نيز كه در درس آمده به اين نكته اشاره شده است. ايشان نيكي به پدر و مادر را هم موجب آسان شدن مرگ دانسته­اند و هم موجب دور ماندن انسان از فقر و تهي دستي در دنيا.

همچنين خوش اخلاقي نيز هم در اين دنيا موجب راحتي و آسايش است هم در آخرت. در روايات فراواني خوش اخلاقي عامل فزوني رزق و روزي در دنيا معرفي شده است.

صدقه دادن نيز علاوه بر بركاتي كه در آخرت دارد، در دنيا انسان را از بلاهاي گوناگون نجات مي­دهد.

از اين رو دانش­آموزان بايد بدانند كه حتي اگر خواهان آسايش و رفاه در اين دنيا هم هستند، بايستي به اين صفات نيك اخلاقي تن دهند.

4- نكته مهمي كه از داستان امام سجاد و كمك او به نيازمندان دريافت مي­شود، اين است كه آن چه به صدقه ارزش مي­دهد و بر ثواب و پاداش آن مي­افزايد، مراجعه­ي خود ما به انسان­هاي فقير و رسيدگي به حال آنان است. يعني نبايد منتظر بمانيم تا فرد نيازمند به ما مراجعه كند و درخواست كمك كند بلكه همچون امام سجاد (ع) بايستي خود ما به دنبال فقرا باشيم و همّ و غم رفع نيازهاي آنان را داشته باشيم. امام مي­توانست در خانه بنشيند و به فقرا بگويد براي دريافت صدقات به نزد او بيايند اما ايشان خودشان بدون كمك گرفتن از اصحاب و ياران به سراغ فقرا مي­رفتند و پيش از آنكه آنان چيزي درخواست كنند به درخواست آنان پاسخ مي­گفتند. معناي حقيقي صدقه و كمك به نيازمند اين است.


برچسب ها : ,
کتاب معلم(راهنمای تدریس)پیام های آسمان پایه ی هفتم
دسته بندی : مطالب کمک آموزشی,
  • بازدید : (4959)

برای دریافت کتاب معلم(راهنمای تدریس)پیام های آسمان پایه ی هفتم برروی تصویرزیرکلیک کنید.


برچسب ها : ,
مطالب تکمیلی درس سوم پیام های آسمان پایه ی هفتم
دسته بندی : مطالب کمک آموزشی,
  • بازدید : (631)

1- اين درس نخستين درس در خصوص معاد در دوره­ي متوسطه اول است. در تبيين اهميت اين اصل اعتقادي لازم است به دانش­آموزان تفهيم شود كه اعتقاد به معاد موضوعي مشترك در ميان تمام اديان الهي بوده و علاوه بر مسلمانان، پيروان تمام شرايع آسماني ديگر نيز معتقد به زندگي پس از مرگ هستند.

2- علت تاكيد همه­ي اديان بر مساله معاد اين است كه اعتقاد به معاد اصلي ترين انگيزه براي اجراي احكام و دستورات در ميان پيروان اديان مختلف به شمار مي­رود و احكام، معارف و تعاليم مختلف فردي و اجتماعي اديان، بدون در نظر گرفتن اين اصل هيچ ضمانتي براي اجرا ندارند.

اگر واقعا هيچ محاسبه و مجازاتي در ادامه دنيا وجود نداشته باشد و با مرگ پرونده انسان براي هميشه بسته شود، چه انگيزه­اي مي­تواند از زياده خواهي بشر در زندگي فعلي­اش جلوگيري كند؟ چرا يك فرد فقير نبايد دست به دزدي و خيانت بزند و چرا يك فرد ثروتمند بايد به ديگران كمك كند؟ در حقيقت باور به معاد و پاداش و مجازات­هاي آن در حقيقت نقش پليسي را ايفا مي­كند كه همواره همراه انسان است و از درون بر آن­ها نظارت دارد.

3- از آن جايي كه رويكرد كتاب ‹‹پيام­هاي آسمان›› بهره گيري از مقبولات و پيش فرض­هاي فطري دانش آموزان است، تلاشي براي اثبات استدلالي عقايد ديني براي دانش­آموزان در سنين حدود 12 سالگي انجام نمي­دهد. زيرا اين كار در اين سن بيش از آنكه فهم ديني آنان را افزايش دهد، انديشه­ي آنان را با شبهاتي درگير مي­سازد كه توانايي درك پاسخ آنها را در اين سن و سال ندارند. لذا با توجه به اينكه دانش­آموزان در اين سنين اصولا منكر روز قيامت و معاد نيستند، از بيان براهين مختلف كلامي و فلسفي در اثبات معاد خودداري كرده و بيان اين مطالب را به دوران دبيرستان(متوسطه دوم) واگذار نموده ايم.


برچسب ها : ,
مطالب تکمیلی درس دوم پیام های آسمان پایه ی هفتم
دسته بندی : مطالب کمک آموزشی,
  • بازدید : (597)

1- يكي از اهداف اين درس متوجه كردن مخاطبان به ناتواني و ضعف انسان از يك سو و قدرت و توانايي خدا از سوي ديگر است. اگر ما خوب به خود و اطراف خود نگاه كنيم مي­بينيم كه در بسياري از نيازهاي خود محتاج ديگرانيم. مثلا وقتي مريض مي­شويم و در بستر بيماري مي­افتيم. خودمان توان مراقبت از خودمان را نداريم، بايد كساني مراقبمان باشند، از سوي ديگر، براي مداوا نياز به پزشك و دارو داريم.

از طرف ديگر همين ديگراني که ما نيازمند آن ها هستيم خودشان نيز نيازمند کسان ديگري هستند. پس در نگاه اول شايد فكر كنيم كه ما با كمك ديگران است كه مي­توانيم نيازهاي خود را بر طرف كنيم اما اگر كمي دقيق­تر شويم مي­يابيم كه ديگران نيز خود محتاج هستند و نيازمند. مثلا ما فكر مي ک­نيم كه اين پزشك و دارو است كه ما را خوب مي­كند اما در نگاه دقيق­تر به اين مطلب پي مي­بريم كه چه كسي درمان اين درد را در دارو قرار داده است؟ و يا چه كسي به پزشك هوش و استعداد داده تا به دنبال علم طب برود و راه درمان بيماري­ها را فرا گيرد؟

و يا ما فكر مي­كنيم كه اين كشاورز است كه نياز ما به بسياري از مواد غذايي را تامين مي­كند. اما با نگاه دقيق­تر پي­ مي­بريم كه اين كس ديگري است كه به اين بذر خاصيت رشد كردن داده تا بزرگ شود و گندم و حبوبات ما را تامين كند.

پس اگر دقيق نگاه كنيم همه­ي ما محتاج و نيازمنديم و تنها يك كس است كه بي­نياز است و نيازهاي همه­ي ما به او مي­رسد.

2- با توجه به اينكه در اين درس براي ياري خواستن تنها به خدا تكيه مي­كنيم ممكن است اين شبهه به وجود آيد كه آيا ما نبايد از ديگران كمك بخواهيم؟

پاسخ آن است كه هدف ما از بيان اينكه تنها بايد از خدا ياري خواست و به او اميد داشت اين است كه متوجه باشيم كه غير خدا نيرو و توان مستقل و جدايي از خدا ندارد و ما نبايد گمان كنيم كه مثلا يك پزشك بدون خواست و اراده خدا قادر خواهد بود ما را درمان كند و اگر ما به پزشك رو بياوريم ديگر نيازي به خدا نداريم. در نگاه سطحي شايد اين پزشك باشد كه ما را درمان مي­كند اما با نگاه عميق اين خداست كه قدرت شفا را در دارو نهاده و يا به پزشك عقل و هوش داده تا درس بخواند و علم پزشكي ياد بگيرد. در واقع در راس همه­ي اينها خدا قرار دارد و اگر او نخواهد بهترين پزشك­ها و قوي­ترين دارو­ها نيز گاه از درمان يك بيمار عاجزند.

پس منظور ما اين نبوده كه از ديگران ياري نخواهيم بلكه منظور اين است كه آنگاه كه براي رفع نيازهاي خود رو به سوي ديگران مي­آوريم، گمان نكنيم كه ديگران به تنهايي قادر به حل مشكل و نياز ما هستند بلكه اين توانايي را نيز خدا به آنها داده است.

3- خداوند به دليل لطف و رحمت فراگيري كه در حق همه­ي بندگان دارد همه­ي انسان­ها را از بسياري از نعمات خود بهره­مند مي­كند. مثلا خداوند آن قدر مهربان است كه حتي كافران و مشركان را نيز از نعمتهاي خود بهره­مند کرده است و اينگونه نيست كه خدا آنان را در فقر و قحطي قرار دهد، يا از نعمت خوراك محروم كند. اما خداوند علاوه بر اين رحمت فراگير، يك رحمت مخصوص و ويژه نيز دارد كه تنها شامل افراد خاصي مي­شود. اين لطف خاص خدا باعث مي­شود تا حمايت و ياري خدا در همه­ي لحظات زندگي شامل حال انسان شود و بتواند بر بسياري از مشكلات و سختي­ها غلبه كند. اما چه كنيم تا اين لطف خاص شامل ما نيز بشود؟ در اين درس چند مورد از اعمالي كه موجب توجه خاص خدا به بندگان مي­شود معرفي گرديده است.


برچسب ها : ,
مطالب تکمیلی درس اول پیام های آسمان پایه ی هفتم
دسته بندی : مطالب کمک آموزشی,
  • بازدید : (657)

1- يكي از اهداف مهم اين درس آشنا نمودن دانش­آموزان با بحث نظارت الهي است. يعني بدانند هميشه و در همه حال كسي ناظر بر آن ها و اعمال آنهاست و هيچ گاه تنها و رها شده به حال خود نيستند. اگر انسان با تمام وجود اين مساله را درک کند ديگر هيچ گاه حاضر به انجام گناه نيست، زيرا مي­داند که تمام اعمالش به خوبي ديده مي­شود.

طبق آيات و روايات، علاوه بر خدا،‌ فرشتگان و اولياي الهي نيز ناظر بر اعمال انسانند. کاتبان اعمال هر لحظه با ما هستند و کارهاي خوب و بد ما را مي­نويسند و اعمال ما نيز به محضر امام زمان عرضه مي­شود. حال آيا کسي که اين همه ناظر دارد حاظر مي­شود به راحتي تن به گناه دهد؟!

2- بحث نظارت خدا و فرشتگان خدا، نگاهي توام با ترس در دانش­آموزان نسبت به خداوند ايجاد مي­کند، زيرا توجه به اين که انسان هر لحظه مراقباني دارد که شاهد و ناظر اعمال او هستند و لحظه به لحظه­ي او را ثبت و ضبط مي­کنند، ‌موجب نوعي ترس و دلهره در درون انسان مي­شود. اگر چه اين ترس مطلوب است و موجب پرهيز از گناه مي­شود اما براي اينکه نوع نگاه دانش­آموزان به خداوند، نگاهي صرفا از سر ترس و اضطراب نباشد، بحث حفاظت الهي به دنبال بحث نظارت مطرح شده است. يعني اينکه خدايي که دائم ناظر ماست، حافظ ما نيز هست و براي تک تک ما فرشتگاني گمارده تا ما را از خطرات حفظ کنند. اين گونه نيست که خداوند صرفا ناظري باشد که همچون ناظران و مراقبان بشري به دنبال مچ­گيري و ثبت خطاها باشد، بلکه او ناظري رئوف است که نظارت او باعث مراقبت و حفاظت از ما نيز هست. بنابراين همراه شدن بحث حفاظت خدا با بحث نظارت، باعث مي­شود تا دانش آموز احساس کند که اگر چه هر لحظه ناظر و ناظراني دارد اما همين ناظران، مراقبت از او را نيز بر عهده دارند. توجه به اين دو مساله در کنار هم، حس خوبي را نسبت به خداوند در مخاطب ايجاد مي­کند و احساس ترس او تبديل به احساس امنيت و آرامش مي­شود.

3- در توضيح مطلب قبل و براي جا افتادن بهتر آن در ذهن دانش­آموز مي­توان اينگونه مطلب را بيان کرد:

افراد و مقامات مهم هر کشور،هميشه محافظاني براي حفاظت از جان خود دارند كه در همه جا به همراه آنان­اند مثل رئيس جمهور يك كشور که محافظان زيادي دارد كه در همه حال وي را همراهي مي­كنند تا او را از خطرات احتمالي نجات دهند. از سوي ديگراين محافظان به علت همراهي هميشگي با وي هميشه ناظر بر كارهاي او نيز هستند و هيچ كار رئيس جمهور از ديد آنها پنهان نيست.

حال اگر خدا براي ما انسان­ها محافظاني قرار داده است، اولا نشان از آن دارد كه ما افراد مهمي براي او هستيم و خداوند به تك تك ما انسانها به ديد يك فرد مهم نگاه مي­كند و از همين رو براي ما محافظاني قرار داده تا ما را از خطرات حفظ كنند و ثانيا كساني كه هميشه همراه ما هستند قطعا به تك تك اعمال ما نيز آگاه خواهند بود.

پس حال كه ما اين قدر در نزد خدا مهم هستيم، خودمان نيز قدر خود را بدانيم و با كارهاي بي­ارزش و گناه آلود از ارزش خود نكاهيم.

4- در اين درس، علاوه بر توجه به بحث محافظت كه درصدد تبيين رابطه­ي محبت آميز خداوند با بندگانش بود، به نشانه­هاي ديگري نيز از توجه و محبت خاص خداوند به انسان­ها، اشاره شده است.

نعمت­هايي همچون توانايي خاص انسان براي رسيدن به رشد اخلاقي كه باعث مي­شود كارهاي خوب و بد را بشناسيم و بتوانيم درون خود را به صفات خوب اخلاقي مزين كنيم و يا صفت انديشيدن و تفكر كه باعث مي­شود بتوانيم در هر مساله­اي به خوبي تفكر كنيم و براي زندگي خود برنامه و هدف داشته باشيم.

همه­ي اين نعمت­ها نشان مي­دهد كه ما انسا­ن­ها مورد توجه خاص خدا بوده­ايم و يقينا اين همه نعمت نمي­تواند بدون دليل باشد.


برچسب ها : ,
لینک دوستان